Jesteś tu:Problemy skóry » Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych

Trądzik różowaty (łac. Rosacea) to zespół objawów zapalenia skory o różnej etiologii.

Trądzik różowaty pojawia się najczęściej pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Umiejscowiony jest głównie w okolicach nosa i sąsiadujących częściach policzków. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest rumień pojawiający się na policzkach, nagłe czerwienienie skóry. Głównymi objawami są zmiany naczyniowe takie jak rumień lub teleangiektazje. Dodatkowo pojawia się mocno wyróżniające, sinoczerwone zabarwienie nosa i przyległych części policzków. W ujściach mieszków włosowych tworzą się grudki i krosty. U mężczyzn może nastąpić przerost guzowaty całego nosa.

Przyczynami powstawania trądziku różowatego są najczęściej: predyspozycje genetyczne, nadciśnienie tętnicze, niektóre choroby układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne.

Czynniki, które nasilają objawy w/w schorzenia to:

  • wpływ ciepła (gorące napoje, potrawy)
  • czynniki pogodowe (wiatr, słońce, niska temperatura)
  • pikantne potrawy i alkohol
  • stres
  • korzystanie z sauny i zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne

Również niektóre kosmetyki mogą działać zbyt drażniąco na skórę, wzmacniając występowanie schorzenia m.in. : alkohol etylowy, alkohol benzylowy, glikol propylenowy, laurylosiarczan sodu, alfa-hydroksykwasy (AHA).
Tak więc przy rozpoznanym trądziku różowatym zdecydowanie zrezygnować należy z używania mydeł i zbyt silnych detergentów, nieenzymatycznych peelingów i toników alkoholowych.
Równie ważne jest używanie odpowiednich preparatów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB. Wysokość SPF powinna wynosić powyżej 15, a według niektórych źródeł najbardziej odpowiedni jest SPF nie mniej niż 30. Przy doborze wysokości filtra należy uwzględnić prowadzony tryb życia i indywidualne narażenie na działanie słońca.

Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym trądziku różowatego najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające metronidazol w stężeniu 0,5-2%, które w zależności od typu i wrażliwości cery stosujemy w postaci żelu lub kremu. Polecane są również preparaty zawierające antybiotyki (tetracyklinę, klindamycynę lub erytromycynę).

Do stosowania miejscowego w rosacea można zalecić także środki z grupy retinoidów. Należy do nich izotretinoina, która działa hamująco na powstałe stany zapalne zwłaszcza w zaawansowanej fazie choroby. Izotretinoinę należy stosować ostrożnie i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Zabiegi proponowane w przypadku skóry z trądzikiem różowatym:

  • Naświetlanie przy użyciu lasera IPL - z programem przeznaczonym do skóry z trądzikiem różowatym.
  • CR 1 Complex - specjalnie opracowana formuła przeciw drobnoustrojom zmniejsza zaczerwienienia i zapobiega nawrotom.

Newsletter

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem informacji o
nowościach z naszego Instytutu, prosimy o podanie adresu e-mail