Jesteś tu:Problemy skóry » Skóra tłusta

Skóra tłusta

Charakterystyka

Skóra tłusta przeważnie jest cerą wrodzoną i często dziedziczną. Powstaje na skutek nadczynności gruczołów łojowych. Ten rodzaj skóry pokryty jest warstwą tłuszczu, błyszczącą i na ogół koloru szarego, z rozszerzonymi porami. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, zimno i słońce, oraz wodę. Na ogół słabszy wpływ na skórę tłustą mają czynniki zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się u niej okres starzenia. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania trądzikowe i skłonności do tworzenia zmian zapalnych oraz nieestetyczny wygląd. Objawy cery tłustej występują z reguły w okresie pokwitania, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i łojowych.

Pielęgnacja ogólna

Właściwa pielęgnacja powinna rozpoczynać się od odpowiedniego oczyszczania, do tego celu można wykorzystać antybakteryjne toniki bezalkoholowe, lekkie emulsje oczyszczające przeznaczone do tego typu skóry lub najlepiej hipoalergiczne płyny micelarne. Nie powinno się myć twarzy mydłem i wodą, co może spowodować dodatkowe podrażnienia skóry. Można myć twarz wodą mineralną lub przegotowaną stosując specjalny żel do mycia skóry tłustej. Skuteczne są kosmetyki bakteriobójcze, które zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych. Próbując przywrócić równowagę lipidową naskórka, trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu i odżywianiu skóry. Specjalne kremy lub żele przeznaczone dla cery tłustej (kremy mają lekką konsystencję) zawierają składniki matujące i absorbujące nadmiar wydzielanego sebum, co pozwala ograniczyć efekt błyszczenia skóry. Na noc powinno się zaaplikować skórze dobry krem odżywczo-regeneracyjny.

Nieprawidłowa pielęgnacja cery tłustej może doprowadzić do powstania zmian łojotokowych i trądzikowych. Przynajmniej raz w miesiącu należy poddać się zabiegowi w gabinecie, aby utrzymywać ten typ skóry w świetnej kondycji.

Zabiegi dla skór trądzikowych

Zabiegi kosmetologiczne mają za zadanie poprawę ogólnego wyglądu stanu skóry tłustej i zahamowanie powstawania zaskórników.
Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji.
Przy skórach tłustych dobrze jest odwiedzać gabinet kosmetyczny raz w miesiącu, aby dbać o prawidłową gospodarkę lipidową skóry.

Zabiegi proponowane w przypadku skóry tłustej:

  1. Mikrodermabrazja z biostymulacją laserową - hamuje rozwój bakterii beztlenowych, wyrównuje powierzchnie skóry, rozjaśnia przebarwienia.
  2. Peeling Keratoregulateur - Peeling do skór z mocnym łojotokiem.
  3. Peeling migdałowy - łagodzi aktywne stany zapalne.
  4. Manualne oczyszczanie twarzy.
  5. Ultradźwięki z ampułkami normalizującymi.
  6. Zabieg z mikronizowaną algą (Thalgo).
  7. Peeling pirogronowy.

Zabiegi są dobierane do indywidualnych potrzeb skóry na bezpłatnej konsultacji kosmetycznej.

Newsletter

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem informacji o
nowościach z naszego Instytutu, prosimy o podanie adresu e-mail