Jesteś tu:Problemy skóry » Trądzik

Trądzik młodzieńczy

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych

Trądzik to najczęściej występujące schorzenie skóry, które pojawia się w głównie wieku młodzieńczym. Oprócz twarzy zmiany trądzikowe bardzo często pojawiają się również na dekoldzie, plecach, ramionach.

Przyczyną powstania trądziku jest nadmierne wydzielanie łoju w gruczołach łojowych, oraz ich zatykanie poprzez rogowacenie ujść mieszków włosowych. Proces ten nasila nadmierna produkcja łoju, który jest pożywką dla bakterii beztlenowych. Ich namnażanie się powoduje powstawanie stanu zapalnego. Duży wpływ na powstawanie zmian trądzikowych mają również hormony, a także reakcje alergiczne. Istnieją czynniki, które sprzyjają rozwojowi trądziku. Niewątpliwą i bardzo dużą rolę w rozwoju opisywanej choroby odgrywają hormony płciowe, zwłaszcza androgeny. U dziewczyn trądzik może nasilać się bezpośrednio przed miesiączką - kiedy m.in. dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody i chlorku sodu w skórze.

Leczenie ogólne

W leczeniu ogólnym podaje się antybiotyki. Najskuteczniejsza jest zwykle tetracyklina, którą obecnie wykorzystuje się praktycznie tylko w leczeniu trądziku. Z innych antybiotyków zaleca się Davercin (erytromycynę), Dalacin C (klindamycynę), minocyklinę. Antybiotyki stosuje się według określonych schematów, w dawkach nieco innych niż w zakażeniach bakteryjnych, zwykle przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dodatkowo należy podawać witaminy działające przeciwłojotokowo: PP, B2, C. W przypadku przyjmowania gotowych zestawów wielowitaminowych należy unikać tych, które zawierają witaminę B12, gdyż ona sama może wywoływać objawy trądzikowe. W ciężkich postaciach choroby stosuje się leki zawierające13-cis kwas witaminy A (Roaccutane). Podaje się je zwykle przez 3-5 miesięcy. Leki te, podobnie jak i inne stosowane doustnie, należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Korzystne działanie w leczeniu trądziku mają także sole cynku (Zincteral). W rzadkich przypadkach stosuje się Nizoral w tabletkach bądź Aldacton. Wszystkie preparaty muszą być dobrane przez lekarza, a ich przyjmowanie powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą dermatologa.

Leczenie miejscowe

W leczeniu miejscowym używa się do oczyszczania skóry roztworów spirytusowych zawierających tymol, mentol, kwas salicylowy. Z innych robionych w aptece preparatów należy wymienić od lat stosowaną papkę ichtiolową i papkę panny Kummerfield, w której skład wchodzi m.in. siarka.

Ponadto są środki zawierające pochodną kwasu witaminy A, np.: Atrederm w postaci różnoprocentowych płynów: Isotrex (żel), Retin A (krem). Preparaty te po wywołaniu przejściowego podrażnienia zmniejszają czynność i wielkość gruczołów łojowych oraz rogowacenie ujść mieszków włosowych.
W łagodnych postaciach trądziku pospolitego można samemu wypróbować preparaty kosmetycznei słabo działające leki dostępne w aptekach bez recepty.

Należy pamiętać, że przy cerze trądzikowej, tłustej i skłonnej do powstawania w/w zmian, nie należy nadmiernie korzystać z kąpieli słonecznych, w szczególności z solarium, a najlepiej całkowicie z nich zrezygnować. Promieniowanie bowiem jedynie na chwile wycisza skórę trądzikową, a w rzeczywistości powoduje zamknięcie ujść łojowych, co prowadzi do gromadzenia się łoju i w konsekwencji zaostrza stan zapalny skóry.

Zabiegi dla skór trądzikowych

Zabiegi kosmetologiczne mają za zadanie poprawę ogólnego wyglądu stanu skóry trądzikowej i zahamowanie powstawania stanów zapalnych.
Należy jednakże pamiętać o konieczności wykonania serii zabiegów i stosowania się do wskazań zaproponowanych na konsultacji.
Czym wcześniej zaczniemy dbać o skórę z tendencją do trądziku, tym mniejsze ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn pozapalnych, których leczenie jest najbardziej długotrwałe i kosztowne.

Zabiegi proponowane w przypadku skóry trądzikowej:

  • Mikrodermabrazja z laserem BIOSTYMULUJĄCYM w połączeniu z aktywną witaminą C - hamuje rozwój bakterii beztlenowych, wyrównuje powierzchnie skóry, rozjaśnia przebarwienia.
  • Peeling Keratoregulateur - Peeling do skór z ostrym stanem zapalnym skóry i mocnym łojotokiem.
  • Acne Stop - zabieg laserowy stosowany przy aktywnych stanach zapalnych skóry - hamujący rozwój nowych zmian trądzikowych.
  • Roztwór Jessnera - bardzo mocny peeling do skór trądzikowych ze stanami pozapalnymi i bliznami.
  • Peeling migdałowy - łagodzi aktywne stany zapalne.
  • Peeling pirogronowy - stosowany w przypadku blizn i stanów zapalnych.
  • A.C.N.E 1   - zapewnia korzyści przeciwzapalne oraz silne działanie keratolityczne w celu normalizacji problemów skórnych.

Zabiegi są dobierane do indywidualnych potrzeb skóry na bezpłatnej konsultacji kosmetycznej.

Newsletter

Jeśli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem informacji o
nowościach z naszego Instytutu, prosimy o podanie adresu e-mail